Бъкингамският дворец обяви в понеделник, че крал Чарлз III е болен от рак. Монархът не е първият, на когото е поставена такава диагноза: неговият дядо по майчина линия, Джордж VI, е имал рак на белите дробове, а баба му, както се твърди, е имала рак на дебелото черво в 60-те си години. Различиното при тази диагноза обаче е, че тя беше споделена публично, споделят от университета на Норт-Истърн.
Британското кралско семейство е известно с това, че мълчи по такива теми, а предишни диагнози за рак не са били споделяни с обществеността. Съобщението на крал Чарлз не само го прави един от първите британски монарси, които публично се борят с рак, но и означава нов подход към стратегията на семейството, когато става въпрос за общуването с обществеността, казва Естел Паранк, доцент в Лондонския университет на Норт-Истърн.
"Това, което е много интересно, е фактът, че е открито," каза Паранк. "Те почти искат да бъдат като съвременно кралство. Мисля, че е много храбро да искат хората да разберат през какво минава. Чарлз винаги е бил човек, който иска да бъде открит."
Това е третото здравословно съобщение от кралското семейство тази година. Миналия месец Кенсингтънският дворец обяви, че Кейт Мидълтън е приета в болница за "планирана операция на корема" и ще бъде задържана в болницата две седмици. По същото време време беше съобщено, че кралят ще се подложи на процедура за уголемена простата.
Паранк заявява, че кралят разкрива диагнозата си както за да разпространи осведоменост за болестта, така и за да увеличи откритостта около нея. Това също е начин да се предотвратят спекулации защо кралят не е на публично място. В съобщението си, Бъкингамският дворец казва, че кралят е започнал лечение на 5-ти февруари и през това време няма да изпълнява обществените си задължения.
Въпреки че това може да се различава от стратегията на кралица Елизабет II, Паранк посочва, че целта е същата: да се защити семейството от спекулации.
"Други хора ще трябва да поемат неговите ангажименти, и ако той не каже защо, ще започнат спекулации и ще кажат, че е болен," казва Паранк. "Хората постоянно ги критикуват. Това е начин да предотвратиш за това. Те просто се опитват да бъдат честни за това, което се случва, защото ще има и папараци. Колкото по-отворени сте, толкова по-малко папараци ще има, защото информацията вече е там. Това е свързано с желание да бъдеш прозрачен и, най-важното, желание да спреш въпросителните."
Но дори когато се опитват да се отклонят от тенденцията и да бъдат по-отворени, все още липсва пълна прозрачност. В съобщението си за диагнозата на краля, дворецът не уточнява какъв вид рак има той или каква е прогнозата му, а само че болестта е била открита като отделен проблем по време на неговата последна процедура по уголемена простата. (По-късно дворецът поясни, че кралят няма рак на простатата.)
По подобен начин, Кенсингтънският дворец не разкри диагнозата на Кейт Мидълтън, а само че тя няма да се върне към публичните си задължения до след Великден.
"Там няма истинска прозрачност," казва Паранк. "Лично аз не вярвам, че кралското семейство ще изиграе цялата карта на прозрачността. Те искат да стъпят в модерния живот, но не вярвам, че искат да влязат в същата категория като знаменитостите, които споделят всичко, което правят. В много отношения наличието на граници и бариера между публиката и тях ги прави по-интересни."
Междувременно Паранк се съмнява, че Чарлз ще се оттегли скоро. Тя подозира, че съпругата му, кралица Камила, и неговият син и наследник, принц Уилям, най-вероятно ще се включат, за да попълнят вакуума след краля, с помощ от сестрата му Ан, и братовчед му, принц Едуард.