”Кариерен барометър“ е рубрика на платформата Work Talent за работа и стаж, в която се представят кариерния опит на хора от различни бизнес индустрии.
“Понякога най-добрите кариерни решения идват от неочаквани места.“, споделя Тереза Захариева-Апостолова, поредният гост в рубриката.
Коя е тя?
Казвам се Тереза Захариева-Апостолова и съм на 38 години. Професионалният ми път започна като репортер в Дарик радио, след което станах продуцент на „Здравей, България“ по Нова Телевизия и продуцент в ТВ7. Бях водещ на авторското предаване на bTV Radio „Важното, казано на глас“. След повече от 15 години в медиите реших да продължа като комуникационен експерт, първо в B&T Communications, а сега в собствената ми фирма Cresco Communications.
На каква възраст започнахте да работите и получихте първото си възнаграждение?
Започнах работа на 20 години като стажант-репортер в Дарик радио. Първите месеци не получавах пари, но възнаграждението ми беше безценно – учех се от най-добрите в бранша. Първата заплата, която получих, беше около 300 лв.
Трябва ли да имаме стратегия за кариерното си развитие, която да следваме?
Да, стратегиите за кариерно развитие са полезни, но когато си млад, е трудно да ги планираш точно. Личният ми опит е добър пример за това. Не бях планирала да работя в радио, но случайността ме отведе там, и това се оказа най-правилният път за мен. Важно е да бъдем отворени към възможностите, които се появяват, и да се адаптираме към новите ситуации. Понякога най-добрите кариерни решения идват от неочаквани места.
Какво според Вас е влиянието на първото ни работно място върху оформянето на кариерните ни навици?
Първото работно място има огромно влияние върху оформянето на кариерните ни навици. Именно там придобиваме първите си професионални умения, учим се на дисциплина, отговорност и работа в екип. За мен работата в Дарик радио беше безценна школа. Там се научих, че някои професии нямат фиксирано работно време – отиваш на работа и никога не знаеш какво ще ти поднесе денят или кога ще успееш да се прибереш. Тази непредсказуемост ме научи на гъвкавост и адаптивност, които са ключови за успеха в динамичния професионален свят.
Кои събития и конкретни хора оставят своя най-голям отпечатък върху кариерното ни развитие?
Най-голямо влияние имат хората, които ни вдъхновяват в работата – тези, от които сме научили нещо ценно и които са повярвали в нас, помагайки ни да направим следващата крачка в кариерата. По пътя, разбира се, срещаме и колеги, които оставят негативен отпечатък, но това избледнява с времето. Най-важни са хората, които ни мотивират и уважават. Именно този отпечатък оставя трайна следа във всеки човек. Аз имах щастието да срещна много такива хора в моя път и се надявам да продължавам да срещам нови.
Ясно е, че човек се учи от грешките си, но каква е най-правилната наша реакция след допусната такава?
Най-правилната реакция е да не позволяваме на грешката да ни срине. Първоначално винаги изглежда страшно и дори фатално, но след време често се смеем на тези грешки.
Кои основни качества демонстрират хората, които търпят бързо кариерно развитие?
Хората, които търпят бързо кариерно развитие, демонстрират качества като инициативност, адаптивност и проактивност. Те активно поемат отговорност и се приспособяват бързо към новите предизвикателства. Трудолюбието, добрите комуникационни умения и постоянната готовност за учене също са важни. Въпреки това, бързото развитие не винаги е най-доброто, тъй като понякога се прескачат важни етапи.
Каква е ролята на семейството върху кариерното ни развитие? Трябва ли да следваме съветите на родителите си?
Ролята на семейството в кариерното ни развитие е значима, но основната задача на родителите трябва да е свързана с подкрепа на решенията на детето, а не да го насочват в посоки, които според тях са добри. Често виждаме случаи, в които родители настояват детето да избере специалност, която то не желае или не е сигурно, че иска. В крайна сметка, това може да доведе до объркване и несигурност в бъдеще. Най-добре е семейството да осигури подкрепа и насоки, без да налага свои предпочитания, позволявайки на всеки да следва собственото си призвание. Аз имам щастието да имам семейство, което винаги ме е подкрепяло.
А, каква е ролята на приятелите ни в етапите ни кариерно развитие?
През последната година осъзнах в пълна степен колко важни са приятелите и в кариерното развитие. Те предоставят емоционална подкрепа и мотивация, особено по време на трудности или промени. Благодаря ви! 😊
Има ли рецепта за откриване на баланс и на поставянето на ясни граници между личен и професионален живот?
Няма конкретна рецепта за откриване на баланс между личен и професионален живот, а и балансът за всеки е различен. Според мен, с времето човек сам намира най-правилното съотношение и подход за себе си. Важно е да се стремим към хармония. Ако някъде не се чувстваме добре, трябва да бъдем готови да направим промени.
Хоризонтално или вертикално кариерно развитие е за предпочитане във възрастта 20-35 години?
Не бях мислила за терминологията, но е любопитно. Връщайки се към този период от живота си, съм убедена, че е по-добре да се фокусираме на хоризонталното развитие в началото. Така можем да разгледаме различни аспекти на професията и да натрупаме опит. След като сме изминали този път и сме изградили стабилна основа, е съвсем естествено да се стремим към вертикално развитие и да вървим нагоре в йерархията.
Най-ценният получен кариерен съвет и който Вие бихте дали е?
Бъди любопитен, питай и не спирай да учиш – това са ценни съвети, които съм получавала. Какво бих посъветвала аз? Подхождайте с уважение към всеки, когото срещнете по пътя си - това винаги се отплаща. Освен това, едно от най-подценяваните, но ключови качества е умението да се работи лесно с теб.
Автор: Бисер Кунчев
Снимка: Калина Арсова/Kalina me snima